A finom dolgoktól az ember nagyon könnyen függővé válhat. Van akinek a csokoládé, van akinek a sajtok jönnek be, én a török konyha függője vagyok. Már alig várom, hogy ismét élvezhessem a párját ritkító török reggelit. Hogy elmehessünk egy halas étterembe, ahol igazából már az előételekkel is jól lakik az ember.
Törökországban az is fantasztikus – sok más dolog mellett – hogy minden területnek megvan a maga jellegzetes étke.
Az Égei tenger partján minden levélből valami ehető dolgot állítanak össze.
Bursa városából nem lehet úgy eljönni, hogy ki ne próbáljuk a világhíres Iskender kebapot, ami a hódító Nagy Sándorról kapta a nevét.
Diyarbakir a töltött báránybordájáról ismerszik meg. Afyonban a mákos édességek nagyon népszerűek.
A Fekete-tenger vidékén a kukoricás étkek, élén a mihlamával.
Isztambul utcáin is kapható Maras fagyi, Kahramanmaras városából származik és azért olyan nyúlós, mert jó sokáig verik egy fém lapáttal.
Kayseriben pedig az a szárított hús készül, amit, ha megeszel 2 napig még lehet a bőrödön érezni a fűszerek és a fokhagyma illatát.
Malatyában termesztik a kajszibarackot, amivel húsokat is előszeretettel készítenek. Edirnében a pirított máj az, amit mindenképpen ki kell próbálni.
Rodostó városának is van egy tipikus köftéje, amit nyársra húzva faszénparázson sütnek meg és felejthetetlen az íze.
Egyszer rokonlátogatáson voltunk a rózsák hazájában, Isparta városában. Az udvaron egy gödörbe ásott fémtárcsán olyan fantasztikus húsos lepényt sütöttek nekünk, hogy a mai napig nem felejtem az ízét. És persze lehetne még sorolni, hogy mely tájegységre mi jellemző, de arra egy blogbeírás nem lenne elég.
Ha valaki megy Isztambulba és nyitott az új ízekre és az oszmán konyha rejtelmeibe is bele szeretne kukkantani, akkor számára ez az ajánlat jól jöhet. Cél az ázsiai oldalon található Kadiköy kerület, ahol keresse meg a kikötőtől nem messze található a Ciya éttermet. Most már talán három üzlethelyiségben kedvükre válogathatnak az ínyencek. Van ott külön étterem a húsimádóknak is. Az első, eredeti részlegben vannak a zöldséges ételek, különleges saláták és a főtt húsos ételek. Az édességet is vétek lenne kihagyni. Van ott zöld dióból, padlizsánból és paradicsomból készült desszert is. Az étterem nemzetközi
Azt gondoltam, hogy első körben azokat a recepteket osztom meg, amiket a hozzánk érkező magyar vendégek is először fenntartással kóstoltak meg, aztán a recept társaságában tértek haza. Ezúton szeretném megköszönni a kinti családomnak, hogy bevezettek a konyhájukba és csodásnál csodásabb ételeket készítettek el velem együtt. Legnagyobb mesterem az apósom volt, mivel katona, így én tényleg a PASA KONYHÁJÁBAN tanulhattam. És azt a kincset most továbbadom az unokáiknak és nektek. Jó étvágyat!
BULGUR PILÁF, mint köret
A bulgur Anatólia egyik legtöbbet használt étel alapanyaga, ami nem csak energiát ad, de számos hasznos összetevője is van. Mind emellett nem emeli meg a vér cukorszintjét, mint a fehér rizs. Bármiféle zöldséggel lehet gazdagítani, legyen az sárgarépa, spenót, paprika. Remek köret húsokhoz, zöldséges ételekhez.
Egy gránit vagy teflon serpenyőbe 2-3 evőkanálnyi olívaolajat öntünk majd hozzáadunk 1 fej felaprított vöröshagymát, pár gerezd zúzott fokhagymát, 1 vagy 2 paradicsomot vagy paradicsompürét és megpirítjuk egy kicsit. Ezután 1 pohár megmosott bulgurt adunk hozzá, megsózzuk, igény szerint borsozzuk és felöntjük 2 pohár vízzel, kb. 25-30 perc alatt beszívja a vizet, így megfőttnek nyilvánítható.
OLIVAOLAJOS SPENÓT joghurtmártással
A bulgur piláf mellé ez a kedvencem, könnyű, de mégis laktató.
Egy fej vöröshagymát feldarabolunk és egy kis olívaolajon megpirítjuk. Adunk hozzá 2-3 hámozott, felszeletelt paradicsomot, 1-2 darabolt piros paprikát, 2 gerezd zúzott fokhagymát, majd hozzáadjuk a megmosott, felvágott spenótot (500- 700g). Felöntjük egy kis vízzel, sózzuk, borsozzuk és 20 perc alatt megfőzzük.
1 csésze joghurtból, 4 gerezd fokhagymából egy kis sóval elkészítjük a joghurtmártást. Ha szervíroztuk a bulgurt a spenóttal, öntsük nyakon a mártással.
SZÁRAZ FEHÉR BAB HÚSSAL
Jellegzetes török étel, amit az év bármely szakában szívesen fogyasztanak. Akkor a legfinomabb, ha hagyományosan cserépedényben sütik. Ha nincs ilyenünk otthon, akkor fedeles hőálló edénnyel helyettesíthetjük. És klasszikusan fehér rizs körettel fogyasztják.
Két csésze fehér babot éjszakára beáztatunk. Másnap egy fedeles serpenyőben olívaolajon folyamatos kevergetés mellett megpirítjuk az egy kg kicsontozott, kockára vágott húst. Hozzáadunk egy nagy fej feldarabolt vöröshagymát, 2-3 hámozott, darabolt paradicsomot, 1 evőkanál paradicsompürét, 2-3 felkockázott sárgarépát, 3-4 gerezd zúzott fokhagymát, majd a beáztatott babot. Felöntjük vízzel, hogy jól ellepje, megborsozzuk, megsózzuk. És lefedve hagyjuk főni 45 percig. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A babos-húsos keveréket beleöntjük a cserépedényünkbe, adunk hozzá 3 darabolt zöldpaprikát és lefedve további egy órát sütjük. Ha kész vágott petrezselyemmel díszítjük, fehér rizses körettel tálaljuk.
OLÍVAOLAJOS ZÖLDBAB, mint előétel
Ehhez hagyományosan zöld hüvelyes babot használnak. Itthon sárga hüvelyes babbal kipróbáltam, nem rossz.
Egy lábasba 2-3 evőkanálnyi olívaolajat öntünk, majd hozzáadunk egy fej felaprított vöröshagymát, 2 gerezd zúzott fokhagymát, 2 hámozott, felszeletelt paradicsomot és rövid ideig pároljuk. A megmosott és felvagdosott zöldbabot (70 dkg) hozzáadjuk, öntünk hozzá 1 csésze vizet, sózzuk, borsozzuk és puhára főzzük. Ha kihűlt, petrezselyemmel megszórva előételként fogyaszthatjuk.
KÖFTE, avagy egy fajta török fasírt
Fél kg darált marhahúshoz adunk egy tojást, korábban fél órára beáztatott 2-3 evőkanál zabpelyhet, 2-3 zúzott fokhagyma gerezdet, egy fél vöröshagymát lereszelve, fél csokor friss, finomra vágott petrezselymet, sót, borsot, köményt, egy is pirospaprikát.
A hozzávalókat jól összekeverjük, lapított gombócokat formálunk belőlük és egy kis olajon vastag falú vasedényben kisütjük.
Török desszerteket a következő írásomban találhattok.