Gondoltam készítek egy mini sorozatot, amiben kedvenc ételeimet mutatnám be. Lesz húsos étel, édesség, olívaolajos finomságok, azaz mezék, italok. Most első körben a húsmentes ételeket, azok közül is tészta vagy bulgur alapú finomságokat mutatnám be.
Ha valaki Törökországba utazik, semmiképpen ne hagyja ki ezeket a bakancslistájából… Persze a lista nem teljes… Szívesen várom kommentben, hogy nektek mi a kedvencetek. Mi az, amit mindenképpen esztek, ha kiutaztok török földre vagy egy török étterembe mentek.
GÖZLEME
Kedvencem a spenótos, de fellelhető a burgonyás, feta sajtos, húsos, padlizsános, gombás, égei tengeri zöld növényes, tojásos, sajtos, de akár mákos is. Tipikusan olyan étel, amire nem kell sokat várni az étteremben sem, így inkább amolyan ’gyorséttermi’ kiszolgálásban találhatjuk meg. De ha vidékre utazunk, akkor mindenképpen belebotlunk az út szélén egy gözleme árusba. Ennél autentikusabb nincs is, mint amikor a falusi néni készíti el neked saját alapanyagból. Van erre egy külön sütőalkalmatosságuk, ami manapság már inkább elektromos, de az igazi gözleme faszénparázzsal készül…

Még a 15. században a palota konyhájában és az anatóliai konyhákban kezdett népszerűvé válni ez a mindenfélével töltött vékony lepényke. A régi recepteket kutatva Fatih Szultán Mehmet konyhájáig is visszanyúlik története. Egyes területeken vaslapos tésztaként (saçböreği) említik, de Isztambulban inkább gözlemeként keressük. Nem kell sokat járni, hogy rábukkanjunk…

TARHANA LEVES – TARHANA ÇORBASI
A szó maga perzsa eredetű, de elég széles körben elterjedt ételről van szó, hiszen megtalálható Anatóliában, a Balkánon és Közép-Ázsiában is. Maga a tarhana szó megtalálható a horvát, orosz, szerb, kurd, örmény és görög nyelvben is. Törökországban az Usak és Maras városából származó levest számítják a tarhana leves ősének.

Joghurt, szárított menta, liszt, piros paprika, zöld paprika és hagyma az összes alapanyag. Az íze pedig attól függ, hogy ezeket az apróra vágott alapanyagokat összegyúrás után mennyi ideig hagyják pihenni. A kevesebbet, legalább egy hetet pihentetett tészta inkább édesebb lesz, a tovább erjesztett tarhana már kezd savanykásabb lenni. Az erjedt tésztát egy textilre terítik ki és szabadban, árnyékos helyen hagyják megszáradni. Ezután kézzel dörzsölve porrá alakítják vagy egyes helyeken meghagyják nagyobb darabokban és télire vászonzsákokban raktározzák.
VIZES BÖREK – SU BÖREĞI
Az egyik leggyakoribb török börek, elkészítése – számomra – ugyan nem annyira egyszerű, de nem is kivitelezhetetlen. A tésztalapokat a tepsibe helyezés előtt egy nagy lábasban meg kell főzni. Töltelékként feta sajt és petrezselyem vagy hús kerül bele és persze olaj és vaj, hogy minél ízletesebb legyen. Régi források szerint Kırşehir városából ered, de népszerűségéből adódóan szinte az egész ország területén találkozhatunk vele.

VÖRÖSLENCSE FASÍRT – MERCIMEK KÖFTESI
Gaziantep, Mardin, Osmaniye és Diyarbakir városa mind magáénak tudja ezt a nagyon laktató és könnyen is elkészíthető ételt. Nem kell hozzá más csak vöröslencse, bulgur, hagyma, fokhagyma, paradicsomsűrítmény, petrezselyem és fűszerek. S mindössze a lencsét kell összekeverés előtt 5 percig főzni. Szinte minden háznál az asztalon található, ha vendég érkezik. Sőt a Gaziantepben élők azt vallják, ha otthon lencsefasírt készül, akkor a szomszédnak is biztosan jut. Az ottaniak jéghideg ayrannal, salátalevelekkel, savanyúsággal és erős paprikával (pul biber) ajánlják a fogyasztását.

MENEMEN – AVAGY A TÖRÖK LÉCSÓ
A törökök inkább reggelire fogyasztják, méghozzá tunkolni való kenyérrel tea kíséretében. Hogy miben különbözik a magyar lecsótól?
– ott fehérpaprika helyett hegyes zöldet használnak,
– a zöldségeket elég apróra vágják,
– fűszerként oregánót is raknak bele,
– mint nagyon sok ételükben, ebbe is raknak paradicsomsűrítményt, aminek elég jellegzetes íze van,
– hosszan és lassan főzik,
– és kerül bele pul biber, ami szintén egy elég jellegzetes ízű szárított piros paprika.

KISIR – BULGUR SALÁTA
Ez is egy tipikus vendégváró étel, gyorsan elkészül és meglehetősen laktató. De annyi ízvilág, és szokás, ahány ház. Ezt viszont tényleg nem szükséges főzni, csak nyakon öntjük forró vízzel a bulgurt és már csak az ízesítés maradt hátra. Lehet kapni már nálunk is kisszemű bulgurt, abból szokták a salátát elkészíteni. Éttermekben viszonylag ritkán lehet fellelni, de érdemes rákérdezni. Receptet hamarosan osztok.
